Godalni kvartet Tartini  
 

     Uradna stran Godalnega kvarteta Tartini    

 
GLASBENIKI
GODALNEGA KVARTETA TARTINI


Miran Kolbl, violina

Violinist Miran Kolbl je koncertni mojster simfoničnega orkestra Slovenske filharmonije in prvi violinist kvarteta Tartini. Študiral je pri prof. Igorju Ozimu v Kölnu in pri slovitem kvartetu Amadeus komorno igro. Študij je nadaljeval v Bernu, kjer je z Bernskimi simfoniki z velikim uspehom izvedel Brahmsov koncert

Za izvedbe solističnih delov v orkestrskih partiturah, v vlogi koncertnega mojstra, je prejel že številne odlične kritike in celo na povabilo dirigenta Hartmuta Haenchna že dvakrat gostoval kot koncertni mojster v njegovem Nizozemskem filharmoničnem orkestru v Amsterdamu, prvič v opernem projektu Wagnerjevega Letečega Holandca leta 1991, drugič na koncertu v slavni dvorani Concertgebouw s Straussovo Alpsko simfonijo.

Z orkestrom Slovenske filharmonije je doslej solistično izvajal številna koncertna dela : Haydna – prvi koncert z orkestrom s štirinajstimi leti, Mozarta A dur v Celovcu, v Ljubljani in na turneji v Španiji, B dur, Koncertantno simfonijo,  Brahmsa D dur in koncert za violino in violončelo v Ljubljani in Beogradu, Tartinija, Laloja v Ljubljani in Trstu, Ajdiča v Ljubljani in v Moskvi, Wieniawskega 1.koncert v fis-molu, Prokofjeva, Sarasateja,  Lutoslawskega in Bravničarja.

S Komornim godalnim orkestrom SF, kjer je deset let deloval kot koncertni mojster, pa je kot solist nastopil s koncerti Bacha – d mol, Mendelssohna, Vivaldija, Goloba in Pleyela na Hrvaškem (tudi v dvorani Vatroslav Lisinski) in v Sloveniji.

Koncertiral je tudi z orkestrom RTV Beograd (Čajkovski – s sedemnajstimi leti, še ko je obiskoval srednjo glasbeno šolo v Ljubljani), z ljubljanskim Radijskim orkestrom – Mozart G dur, orkestrom Slovenicum (Bach a mol in popolnoma neznani koncertni stavek D dur) in z Mariborsko filharmonijo (Mozart A dur in Koncertantna simfonija, Prokofjev 2.koncert v g molu)

S kvartetom Tartini je izvedel več koncertnih turnej (Španija, Nemčija, Argentina, Švedska) in koncerte v Italiji, Sloveniji, Franciji, Avstriji, Srbiji in Črni Gori in na Hrvaškem.

Kot prvi violinist v Camerati Slovenici je gostoval v Den Haagu, Bruslju, Luxemburgu, Strasbourgu in Ženevi.

Je prvonagrajenec državnih tekmovanj in mednarodnega Tekmovanja treh dežel v Fari ob Soči.

Leta 1999 mu je bila podeljena nagrada Prešernovega sklada kot članu Komornega godalnega orkestra Slovenske filharmonije in leta 2000 nagrada Prešernovega sklada za solistično udejstvovanje: za izvedbo in posnetek solističnih delov v pri nas prvič izvedenem Straussovem Žlahtnem meščanu, za izvedbo Ruskega plesa P.I.Čajkovskega na gostovanju v Angliji, Violinskega koncerta v d-molu F.Medelssohna in za krstno izvedbo Violinskega koncerta Alojza Ajdiča.

Do sedaj je posnel pet zgoščenk s koncerti Vivaldija (Letni časi), Mendelssohna (d-mol), Mozarta (B-dur in Sinfonia Concertante), Prokofjeva (g-mol) in Alojza Ajdiča in s kompozicijami za violino in harfo (Mojca Zlobko-Vajgl).



Romeo Drucker, violina

Violinist Romeo Drucker je studiral pri prof. Dejanu Bravničarju na ljubljanski Akademiji za glasbo. Izpopolnjeval se je v Nemčiji in Italiji pri znanemu violinistu in pedagogu prof. Grigoriju Žislinu. Dobitnik dveh Prešernovih nagrad - Akademije za glasbo in Univerze v Ljubljani, ter nagrade Prešernovega sklada za leto 2001 kot član kvarteta Tartini.

Že kot student je postal član orkestra Slovenske filharmonije v katerem je igral polnih 20 let od tega 17 let kot vodja drugih violin. Kot solist je nastopal z orkestrom Slovenske filharmonije, komornim ansamblom Slovenicum, orkestrom Camerata Carinthia, orkestrom opere I. Zajc na Reki in dr....

Od ustanovitve leta 1983 je član godalnega kvarteta Tartini s katerim redno koncertira doma in v tujini. Od leta 1993, ko je zapustil službo pri orkestru Slovenske filharmonije, deluje kot svobodni umetnik solistično in v komornih skupinah. Od leta 2004 deluje tudi kot koncertni mojster Orkestra Opere Hrvaškega Narodnega gledališča Ivana pl. Zajca na Reki in orkestra Reške Filharmonije.
Leta 2007 je kot prvi violinist v različnih komornih sestavih ( klavirski trio, godalni kvartet in klavirski kvintet ) gostoval na Japonskem.

V letu 2011 je povabljen kot stalni gostujoči umetnik v ansambel Zagrebških solistov

Snemal je za založbe RTV Slovenija, Stradivarius - Milano, Thymallus - Milano, ter za različne radijske in TV postaje

1970 - 1974 Član opere HNK Ivana pl. Zajca na Reki
1974 - Študij na AG v Ljubljani v klasi prof. Dejana Bravničarja
1974 - Član orkestra Slovenske filharmonije
1978 - Vodja drugih violin v orkestru Slovenske filharmonije
1978 - Študentska Prešernova nagrada Akademije za Glasbo
1981 - Študentska Prešernova nagrada Univerze v Ljubljani
1983 - Član in soustanovitelj godalnega kvarteta Slovenske filharmonije -
          predhodnika današnjega godalnega kvarteta Tartini
1993 - Status svobodnega umetnika
2001 - Nagrada Prešernovega sklada za najvišje umetniške dosežke

2002 - Posebno priznanje ob 300 obletnici "Academia philharmonicorum"
2002 - Koncertni mojster orkestra Reške Filharmonije
2004 - Koncertni mojster orkestra Opere HNK Ivana pl.Zajca

          in Orkestra Reške Filharmonije
2011 - Član ansambla Zagrebških solistov

 dodatne novice     



  Aleksandar Milošev, viola

Solo violist Slovenske filharmonije, profesor na Glasbeni akademiji Zagreb,član Zagrebških solistov, solist in komorni glasbenik Aleksandar Milošev se je rodil leta 1966 v Zagrebu. Na tamkajšnji akademiji je leta 1987 končal študij viole pri profesorju Zlatku Stahuljaku, zmagal pa je tudi na številnih republiških in državnih tekmovanjih nekdanje Jugoslavije. Na povabilo g. Uroša Lajovica, ki je trenutno profesor na dunajski Visoki šoli za glasbo, je nato odšel v Ljubljano in prevzel mesto solo violista, kjer še vedno deluje. Milošev je že med študijem v Zagrebu igral v godalnem kvartetu (rektorjeva nagrada za godalni kvartet leta 1987), zaradi bogatih tovrstnih izkušenj pa je postal tudi član Godalnega kvarteta Tartini v Ljubljani.

Kot član kvarteta Tartini je sodeloval s številnimi zvenečimi imeni (Irena Grafenauer, Franco Gulli, Albrecht Mayer, Aleksandar Madjar, Bruno Giuranna, Rocco Filippini, Lovro Pogorelić, Radovan Vlatković) in drugimi slavnimi glasbeniki.
Kot solist se je predstavil z orkestri na Hrvaškem, v Sloveniji, Franciji, Avstriji, Nemčiji in Srbiji. Vodil je mojstrske tečaje v Fari ob Soči v Italiji, v nemškem Altenburgu in na hrvaškem otoku Unije. Leta 2001 je kot član kvarteta Tartini prejel najvišje slovensko priznanje – nagrado Prešernovega sklada.



  Miloš Mlejnik, violončelo

Miloš Mlejnik izhaja iz slikovite,starodavne Škofje Loke, ki je s svojim širšim zaledjem prispevala slovenski kulturi vrsto pomembnih umetnikov.

Ljubezen do violončela je nasledil po očetu in od njega dobil tudi prve napotke za igro na tem instrumentu.Na Akademiji za glasbo v Ljubljani je diplomiral leta 1970 v razredu prof. Otona Bajdeta, pri njem je končal tudi podiplomski študij, izpopolnjeval pa se je še pri treh slavnih mojstrih violončela – pri Siegfriedu Palmu na Visoki glasbeni šoli v Kölnu, pri Enricu Mainardiju in pri Andreju Navarri. V letih 1977-1990 je bil soločelist orkestra Slovenske filharmonije. Od leta 1979 je tudi profesor na Akademiji za glasbo, pedagoško dejaven je še kot vodja številnih poletnih šol za violončelo doma in v tujini. Kot koncertant je pogosto gost domačih in inozemskih koncertnih odrov, bodisi kot solist z različnimi spremljevalci in orkestri, bodisi kot član komornih sestavov, zlasti klavirskega tria Arcadia in godalnega kvarteta Tartini. Koncertiral je domala v vseh državah Evrope, večkrat tudi v ZDA, nastopil je na mnogih uglednih festivalih, med drugim je kot solist igral z orkestrom Slovenske filharmonije v slovitem Carnegie Hallu v New Yorku, leipziškem Gewandhausu in v Schauspielhausu v Berlinu.

Miloš Mlejnik je eden vodilnih slovenskih glasbenih umetnikov, violončelist izbrušene tehnike, polnega, plemenitega tona in elementarne muzikalnosti.
Ima obsežen repertoar, ki stilno obsega od predklasike v današnji čas, precej slovenskih skladateljev je svoja dela, ki jih je krstno izvedel, napisalo prav zanj.

Prejel je vrsto priznanj, med njimi I.nagrado na tekmovanju« Alfred Vorster (Köln 1972),II.nagrado na mednarodnem tekmovanju F. Mendelssohna-Bartholdyja ( Berlin 1972), I.nagrado na jugoslovanskem tekmovanju mladih glasbenih umetnikov ( Zagreb 1973 ), I.nagrado na 10. mednarodnem tekmovanju komorne glasbe ( Colmar 1977 ), nagrado Prešernovega sklada
(1984) in nagrado Prešernovega sklada kot član kvarteta Tartini (2001)

 

 

 

 

INFO DESK za člane  

Copyright 2006 / Izjava o zasebnosti

Webmaster